Ks. abp Skworc: Potrzeba porzucenia bezmyślnego zużywania na rzecz zrównoważonego rozwojuDo budowania ludzkiej wspólnoty w harmonii z naturą, wymagającego zmiany myślenia i działania oraz porzucenia „bezmyślnego zużywania” na rzecz zrównoważonego rozwoju wezwał w niedzielę ks. abp Wiktor Skworc. Podkreślił, że świat to dar, powierzony do pielęgnowania i przekazania następnym pokoleniom.

Metropolita katowicki wygłosił homilię w dniu święta Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, który patronuje katowickiej archikatedrze. W słowie do wiernych hierarcha nawiązał m.in. do rozpoczynającego się za tydzień w Katowicach szczytu klimatycznego, podczas którego delegaci z blisko 200 państw będą uzgadniać działania na rzecz ochrony klimatu.

„Człowiek został powołany, by naśladować Boga poprzez pracę i twórczość. Kiedy jednak źle korzysta z otrzymanych darów, może okazać się niszczycielem wszystkiego – nie tylko swojej kultury, ale i natury, ostatecznie samego siebie. Wspominam o tym także w kontekście szczytu klimatycznego” – powiedział metropolita katowicki.

Przypomniał naukę papieża Franciszka, zgodnie z którą nie można popierać duchowości, która zapomniałaby o Bogu – tym samym człowiek nie może umieszczać siebie na miejscu Boga, roszcząc sobie prawo do „bycia absolutnym władcą ziemi”.

„Nie jesteśmy Bogiem. Ziemia istniała wcześniej niż my i została nam dana; ziemia jest darem” – przytoczył słowa papieża ks. abp Skworc.

„Jako ludzie wiary, ale i rozumu, uznajemy istnienie prawdy obiektywnej, której źródłem jest prawda absolutna – i przez ten filtr patrzymy na stworzony świat jako dar nam zadany, powierzony do pielęgnowania i przekazania następnym pokoleniom. Patrzymy na siebie i naszych bliźnich jako na wspólnotę miłości i odpowiedzialności; patrzymy na Boga, który jest panem, poza którym nie ma innego” – tłumaczył ks. arcybiskup.

Jak mówił, gdy brakuje posłuszeństwa prawdzie objawionej przez Boga „świat traktuje się samolubnie, trwoniąc jego zasoby bez myślenia o przyszłych pokoleniach”, co tworzy „klimat zabawy na Titanicu”. Podstawą chrześcijańskiej postawy wobec Ziemi i natury – wskazał metropolita – jest posłuszeństwo prawdzie, pochodzącej od Boga.

„Posłuszeństwo prawdzie Ewangelii o Bogu, człowieku i stworzonym świecie, to najważniejsze wyzwanie stojące przed nami, jeśli chcemy naprawdę budować prawdziwie ludzką wspólnotę w harmonii z naturą” – powiedział, zauważając, że takie posłuszeństwo prawdzie powinno poprzedzać świadomość grzechu oraz gotowość do pokuty i nawrócenia.

„W odniesieniu do świata wymaga to od nas szacunku do stworzeń, zmiany myślenia i działania, porzucenia bezmyślnego zużywania na rzecz rozwoju, który jest zrównoważony. Jesteśmy zranieni grzechem i sami swoimi grzechami ranimy świat, drugiego człowieka. Potrzebne jest nam panowanie nad sobą i opanowanie siebie, które wynika z posłuszeństwa Bogu, z miłości do niego; ostatecznie bowiem słucha tylko ten, kto kocha” – powiedział ks. abp Skworc.

Wskazał, że ludzie docierają do Boga „przez czytanie księgi natury i przez Ewangelię”.

„Niech posłuszeństwo miłości prowadzi nas do umiłowania naszych bliźnich, do troski o stworzony świat, do budowania właściwej, opartej na prawdzie, ekologii ludzkiej – integralnej, całościowej” – podsumował metropolita, wskazując – za papieżem Franciszkiem – że aby to się udało, należy „prowadzić bardziej kontemplatywny styl życia, unikając obsesji na tle konsumpcji – kupowania, spożywania i używania”.

„Nam wszystkim, także duchownym, duchowość chrześcijańska proponuje postawę wstrzemięźliwości i zdolności radowania się, mając nawet niewiele tego co materialne, a wiele tego, co jest bogactwem duchowym” – mówił ks. Arcybiskup, zauważając, iż choć chrześcijanie XXI wieku są „głęboko zanurzeni w świecie materii, zakopani w pyle tej ziemi”, powinni starać się naśladować Chrystusa.

Podczas niedzielnej Mszy św. w katowickiej katedrze modlono się również za pracowników Tramwajów Śląskich z okazji 120-lecia elektrycznej komunikacji tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

„Dziękuję wam za tę pracę, która jest służbą – bo służycie komunikacji, porozumieniu, zbliżeniu ludzi. Tramwaje to łatwo dostępny środek lokomocji, bezpieczny, ekologiczny, tani, rozwijający się” – mówił ks. abp Skworc.

PAP/RIRM
Radio Maryja


Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze
Odwiedzin :