Orszaki Trzech KróliW aż 872 miejscowościach w Polsce i 18 za granicą, od Gdańska po Kibeho w Rwandzie i Santa Clarę na Kubie, przejdą 6 stycznia Orszaki Trzech Króli, największe uliczne jasełka na świecie.

W poniedziałek, 6 stycznia, jak co roku, orszaki wyruszą za Trzema Królami w drogę do stajenki. Aktorzy orszakowych scen będą mówili słowami polskich kolęd oraz śpiewali. Prowadzeni przez gwiazdę, dotrą do Nowonarodzonego, aby pokłonić Mu się i wyrazić naszą miłość kolędą.

W wydarzeniu nie zabraknie prezydenta RP. W tym roku Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą dołączą do uczestników Orszaku Trzech Króli mijających Pałac Prezydencki w Warszawie.

Orszaki Trzech Króli przejdą w tym roku pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, które jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.

– Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny, za Cud na Wisłą, który miał miejsce 100 lat temu oraz za cuda, które zdarzają się wokół nas i których doświadczamy na co dzień – wyjaśnia Jolanta Stachacz, rzecznik prasowy i koordynator ogólnopolski Orszaku Trzech Króli. Dziękczynienie będzie też dotyczyć zbliżającej się beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Uczestnikom orszaków rozdawane będą korony i śpiewniki z kolędami. Organizatorzy co roku chcą przypominać polskie kolędy, utwory o bardzo głębokiej treści teologicznej, a jednocześnie o jasnym przekazie – od najstarszej „Anioł Pasterzom mówił” po współczesne oraz od najbardziej znanych po te nieco zapomniane.

Już przed południem na placu Zamkowym kolędował będzie Chór Ave, mieszany zespół wokalny skupiający amatorów i wykonujący muzykę z różnych epok. O godz. 11.45 start głównych orszaków królewskich poprzedzi orszak rodzinny, złożony z rodzin z dziećmi, prowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem, w towarzystwie aniołów i eskorcie Rzymian.

Orszak główny poprowadzi Gwiazdor niosący orszakową gwiazdę w towarzystwie dzieci z przedszkoli i zerówek przebranych za pastuszków. Za nimi podążą metropolita warszawski, osoby niepełnosprawne i wolontariusze ze Wspólnoty Drabina Jakubowa.

Główny pochód podzielony będzie na orszaki: afrykański, azjatycki i europejski, każdy prowadzony przez swego króla.

Przy placu Piłsudskiego zostanie oddany pokłon Dzieciątku i złożenie królewskich darów – mirry, kadzidła i złota, pokłon mieszkańców Warszawy oraz błogosławieństwo ks. kard. Kazimierza Nycza. Wszystkim scenom towarzyszyć będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Na placu Piłsudskiego nie zabraknie innych atrakcji. Będzie Jarmark Orszakowy (u 30 wystawców będzie można kupić m.in. zabawki rękodzielnicze, słodycze, naturalne kosmetyki), żywa szopka, punkty informacyjne szkół współorganizujących warszawski orszak.

Chętni będą też mogli dowiedzieć się o pracy polskich misjonarzy na całym świecie i przeczytać gazetkę misyjną. Dostępne będzie stoisko informacyjne dzieła „Ad Gentes” i Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. 6 stycznia przypada bowiem także dzień modlitw w intencji misji i światowy dzień Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

– Cieszymy się, że orszak jest bardzo misyjny, a sami misjonarze mogą uczestniczyć w rozszerzaniu orszaków na inne kraje i kontynenty – powiedział podczas konferencji prezentującej wydarzenie o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

W czasie orszaków w 56 miejscowościach odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. W ub. roku dzięki tej akcji zebrano 38 tys. zł.

Przekaz i forma Orszaku Trzech Króli są na tyle atrakcyjne, że każdego roku na orszakowej mapie przybywa ok. 100 nowych miejscowości. Orszak jest popularny również poza granicami Polski. W 2020 r. radosny pochód przejdzie w 18 miejscowościach na różnych kontynentach: Kibeho w Rwandzie, Burhyni w Kongo, Żytomierzu i Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, Monachium, Lissieu we Francji, Bukareszcie, Weißenkirchen in der Wachau w Austrii, Londynie, Sződliget na Węgrzech, Chicago, Kapszagaj w Kazachstanie, Quito w Ekwadorze, Esseng w Kamerunie, Lusace w Zambii, Santa Clara na Kubie, Yumbe w Ugandzie i Mbaikoro w Czadzie.

Orszak Trzech Króli zaliczany jest obecnie do największych ulicznych jasełek na świecie. W ub. roku wzięło w nim udział ok. 1,2 mln uczestników w niemal 800 miejscowościach w Polsce i za granicą.

JG, KAI
Nasz Dziennik

Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze
Odwiedzin :