10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II


Dziś mija 10 lat od śmierci Ojca św. Jana Pawła II. Podczas tych 10-ciu lat odbyły się beatyfikacja i kanonizacja polskiego Papieża, a do jego dziedzictwa i nauczania nawiązuje już jego drugi następca – Papież Franciszek.

Uroczystości odbędą się w całym kraju. W Warszawie czuwanie modlitewne rozpocznie się wieczorem na Placu Piłsudskiego. W Białymstoku natomiast wierni wezmą udział w marszu modlitewnym A w samo południe na szczecińskich Jasnych Błoniach, gdzie Jan Paweł II sprawował Mszę św. podczas pielgrzymki w 1987 r., zostanie odmówiona modlitwa Anioł Pański. Z uwagi na to, że dziś Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne przygotowujące nas do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego obchody będą skromniejsze.

Ojciec św. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia przed godziną 22.00. Gdy trzeci dzień przed bazyliką watykańską trwały modlitwy za Papieża, do 60 tysięcy osób wyszedł ks. abp Leonardo Sandri i ogłosił: „O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca”.

Śmierć poprzedziły miesiące obaw o zdrowie Papieża. Jego stan pogarszał się coraz bardziej z powodu postępującej choroby Parkinsona. Cierpiał na nią od 10 lat.

Ojciec prof. Jarosław Kupczak, dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, wspomina Papieża Polaka jako wielkiego świadka człowieczeństwa.

- Jestem głęboko przekonany, że im więcej lat upłynie od śmierci św. Jana Pawła II, tym bardziej będziemy w stanie docenić wielkość tej myśli, wielkość teologii, którą zostawił polski Papież, i znaczenie tej teologii małżeństwa i rodziny będzie bardziej docenione. Moglibyśmy powiedzieć: autentyczny człowiek, wiarygodny człowiek, świadek człowieczeństwa – powiedział o. prof. Jarosław Kupczak.

1 maja 2011 roku Papież Jan Paweł II został beatyfikowany przez Ojca św. Benedykta XVI. We Mszy św. w Watykanie uczestniczyły setki tysięcy wiernych.

Od razu rozpoczęły się przygotowania do kanonizacji, której 27 kwietnia zeszłego roku dokonał Papież Franciszek w obecności swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI.

RIRM
Radio Maryja

Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze
Odwiedzin :