Ratujmy wiarę!Trzeba pilnie powrócić do chrześcijańskiego życia i Eucharystii – wzywa Episkopaty świata ks. kard. Robert Sarah z Watykanu

List pt. „Z radością powróćmy do Eucharystii”, którego adresatami są przewodniczący poszczególnych krajowych Konferencji Episkopatów, stanowi ważne wskazanie dla biskupów i duszpasterzy, jak organizować życie sakramentalne w parafiach w czasie pandemii COVID-19 i po niej. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z mocą podkreśla, że wspólnotowy charakter Liturgii odróżniał chrześcijan od świata pogańskiego, w którym świątynie były przeznaczone dla bóstwa, a nie dla ogółu wiernych. Dlatego ks. kard. Robert Sarah apeluje, aby pilnie powrócić do normalnego życia chrześcijańskiego, którego centrum jest wspólnotowe przeżywanie Liturgii. Jednoznacznie stwierdza też, że normy liturgiczne nie należą do kompetencji państwa, lecz jedynie do władz kościelnych. Wzywając do tego, aby ułatwiać wiernym udział w sakramentach, przestrzega jednocześnie przed „improwizacją i eksperymentami” w Liturgii. Stąd też wskazuje na konieczność pełnego zachowania norm i dbałość o piękno obrzędów.

– Stanowisko Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powinno być wiążące dla wszystkich Episkopatów. Duszpasterze muszą apelować do wiernych, by uczestniczyli w Mszach św. w kościołach – podkreśla w rozmowie z nami ks. bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji KEP ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów.

Niestety, w wielu jeszcze rejonach świata są ograniczenia w dostępie do Eucharystii, a niektórzy wierni sami rezygnują z udziału w Mszy św. w świątyniach, zasłaniając się obawą o swoje zdrowie.

– Ten argument nie ma podstaw, ponieważ w kościołach przestrzegane są zasady sanitarne. Łączenie się z Mszą św. przez środki przekazu, komunia duchowa, nigdy nie zastąpi Eucharystii przeżywanej osobiście i we wspólnocie w kościele ani komunii sakramentalnej, która jest spotkaniem z samym Bogiem. Na to też zwraca uwagę ks. kard. Robert Sarah – mówi ks. bp Adam Bałabuch.

List ks. kard. Sarah „Z radością powróćmy do Eucharystii” nosi datę 12 września br. Papież Franciszek zatwierdził go i polecił jego publikację. Treść dokumentu została opublikowana w gazecie watykańskiej „L’Osservatore Romano”.

Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik

Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze
Odwiedzin :