Święty Józef – wzór dla mężczyznyKs. bp Andrzej Przybylski przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego

– Mężczyzna jako polityk, człowiek życia społecznego, twórca prawa, staje się odpowiedzialnym mężczyzną wtedy, kiedy potrafi wziąć odpowiedzialność za każde życie, a szczególnie wtedy, kiedy to życie jest biedne, chore, niepełnosprawne – mówił ks. bp Andrzej Przybylski, który dziś przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat październikowego spotkania brzmiał: „Święty Józef – wzór dla mężczyzny: niczego nie żąda, wszystko oddaje i służy”.

W homilii ks. bp Andrzej Przybylski wskazując na św. Józefa jako wzór mężczyzny akcentował, że mężczyzna staje się spełnionym i dojrzałym wtedy, kiedy potrafi wziąć odpowiedzialność za drugiego człowieka. – Mężczyzna przestaje być smarkaczem, młodzieniaszkiem, rozkapryszonym dzieciakiem, Piotrusiem Panem właśnie wtedy, kiedy potrafi wziąć odpowiedzialność za drugich, odpowiedzialność za swoją rodzinę, kiedy staje się głową rodziny – powiedział kaznodzieja, który dodał, że mężczyzna jest głową i przywódcą w sposób dojrzały tylko wtedy, kiedy służy.

Podkreślał, że dojrzały mężczyzna to taki, który jest odpowiedzialny za każde życie. – To nie jest tylko rola kobiety. Za życie każdego poczętego dziecka odpowiedzialny jest mężczyzna w równym stopniu co kobieta. Św. Józef uczy nas tego, że broni życia, dlatego, że ono jest od Boga – stwierdził kaznodzieja.

- Każdy mężczyzna, który na różnych płaszczyznach jest przeciwko życiu, jest za zabijaniem dzieci, ciągle jeszcze nie stał się dojrzałym mężczyzną, bo dojrzały, odpowiedzialny mężczyzna jest odpowiedzialnym za życie drugiego – mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Stwierdził, że źródłem odpowiedzialności, dojrzewania w człowieczeństwie, jest Pan Bóg.

Zachęcał mężczyzn do modlitwy, zwłaszcza różańcowej. – Jako mężczyźni zapraszajmy się do wspólnej modlitwy, chociażby w październiku. Niech to będzie armia mężczyzn, którzy przez różaniec uczą się od Boga tej odpowiedzialności za swoją męskość, a my wszyscy módlmy się za ojców, mężów, synów. Módlmy się za wszystkich mężczyzn w polityce, życiu społecznym, wszystkich mężczyzn w Kościele za przyczyną św. Józefa, by ten wzór mężczyzny nauczył nas być dojrzałymi i odpowiedzialnymi ludźmi – mówił ks. bp Przybylski.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun dziękował duchowieństwu i wiernym za wspólną modlitwę do św. Józefa w intencji rodzin i obrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Zachęcał wiernych, aby w rodzinach odmawiali różaniec. Wyraził radość, że mężczyźni gromadzą się na wspólnej modlitwie różańcowej. W imieniu duchowieństwa i pielgrzymów zgromadzonych w kaliskiej bazylice złożył życzenia pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale, który w najbliższy poniedziałek będzie obchodził 40. rocznicę sakry biskupiej.

O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja przypomniał, że inicjatorem modlitwy w intencji rodzin i obrony życia był ks. bp Stanisław Napierała.

Wcześniej konferencję nt. „Jak powrócić do właściwej i pełnej roli mężczyzny w rodzinie?” wygłosił Andrzej Lewek, od 21 lat w małżeństwie, ojciec czworga dzieci (jedno zmarło), od 12 lat zaangażowany w budzenie mężczyzn do pełnego życia poprzez ruch Mężczyzn Świętego Józefa. Prelegent nawoływał mężczyzn do szacunku i odpowiedzialności za życie nienarodzone. Akcentował, że rolą mężczyzny jest stworzenie warunków do życia dziecka w rodzinie. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

JG, KAI
Nasz Dziennik

Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze
Odwiedzin :